• български
  • English
  • Какви забрани ще се прилагат за работодателите по Директивата за равното заплащане

    Директива за равно заплащане
    Директива за равно заплащане

    Директивата за равното заплащане 2023/970 е в сила от 6 юни 2023 г. и срокът за транспонирането ѝ в националните законодателства на държавите членки изтича на 7 юни 2026 г. С директивата се цели да се предприемат мерки, за да се гарантира равното заплащане, най-вече чрез повече прозрачност и отчетност. Дори мерките по транспонирането да закъснеят, всички работодатели следва да приведат своевременно вътрешните си политики в съответствие с новите правила.

    Какво въвежда директивата:

    • Прозрачност преди наемане на служители – работодателите ще бъдат задължени да посочват началната заплата или диапазона ѝ в обявите за работа. Забранено ще бъде изискването на информация за предходното възнаграждение на кандидата;
    • Право на достъп до информация –служителите ще могат да изискват данни за индивидуалното си ниво на заплащане и средните нива на заплащане с разбивка по пол за категорията работници, полагащи равностоен труд;
    • Задължение за докладване – работодателите ще подават периодични доклади за разликите в заплащането между половете до компетентния орган;
    • Вътрешни правила – работодателите ще трябва да разполагат с обективни и неутрални по отношение на пола критерии за определяне на нивата на заплащане и увеличенията на възнагражденията;
    • Поверителност на възнаграждението – клаузите за поверителност на трудовото възнаграждение в трудовите договори ще трябва да бъдат премахнати.

    Кога влизат в сила задълженията?

    След транспонирането на Директивата задълженията ще възникват поетапно:

    • От 7 юни 2026 г. – диапазон на възнаграждението в обявите за работа; забрана за искане на информация за предходно заплащане; вътрешни правила за равнопоставено заплащане; задължение за предоставяне на информация за възнагражденията на служители на сходни позиции.
    • От 7 юни 2027 г. – задължителни доклади за разлики в заплащането. Работодателите с над 250 служители подават доклади ежегодно, тези с между 150 и 249 служители – на всеки три години.
    • От 7 юни 2031 г. – задълженията за докладване се разширяват и за работодатели с между 100 и 149 служители (тригодишна периодичност). За работодателите с по-малко от 100 служители предоставянето на отчетен доклад е доброволно, освен ако при транспонирането законодателят не прецени, че е необходимо.

    Какви са рисковете при неспазване на новите изисквания и липса на адаптиране на вътрешни документи на работодателя?

    • имуществени санкции;
    • съдебни искове от работници и служители;
    • липса на прозрачност и отказ за предоставяне на информация; 
    • репутационни вреди.

    Как да се подготвите?

    Най-добрият подход е навременното адаптиране на вътрешните документи на дружеството – правила за заплащане, трудови договори и политики за защита на личните данни, въвеждане на обективни критерии за възнаграждения, подготовка за публичност и прозрачност на работните процеси.

    Ако имате въпроси относно задълженията по Директивата за равното заплащане и произтичащите от нея промени в трудовото законодателство, можете да се свържете с нашите експерти.